Ali
Ke komu se můžete ještě připojit?  
Daniel Ali Jami Magda Tim
 
Ke komu se můžete ještě připojit?A kdo jste vy?
 

Ali: Jsem tady byl včera večer a nějaký kluci na mě zase spustili anglicky……

Dan: Proč zrovna anglicky?

Ali: No dyť se na mě podívej. Mně se to stává docela často, že se lidi podívají, vidějí černocha a hned usoudí, že jsem cizinec. A rovnou bez dalšího přemýšlení na mě spustí anglicky..

Dan: Hele, a vadí ti to?

Ali: No vlastně mě to docela štve, připadá mi to nefér. Narodil jsem se tady, žiju tady, čeština je moje jediná mateřština, už fakt nevím, jak víc bych měl bejt Čech, ale stejně nejsem, protože tak nevypadám.

Dan: No a co teda seš?

Ali: Je to blbý, ale nejradši bych řekl - co já vím. Já Čech jsem, ale štve mě, že to ostatní neviděj.

Dan: No jo, alespoň na tebe spustí anglicky, to je skoro jako poklona, na mě rovnou pokřikujou cikáne. A přitom je to stejný, taky jsem se tady narodil, mluvím odmalička česky i romsky, stejně je to jedno, na ulici jsem prostě cikán.

Jami: No a ty si myslíš, že jseš Čech? Já to mám jasný, já jsem prostě Iráčan a žiju v Čechách. Ale to, co vyprávíte vy dva, mi připadá dost brutální. Já když řeknu, že jsem azylant, tak mě alespoň občas někdo polituje.

Ali: To ti připadá jako lepší? Dyť je to taky hrozný. Tak proč se do nás pořád někdo naváží? Kdyby alespoň věděli, jaký guláš to člověku dělá v hlavě.

Přichází Magda a Tim

Magda: Čau lidi, co tak nevesele naladění, nejdete se koupat?

Ali: Probíráme milé kolemjdoucí a nesmrtelnost černého chrousta.

Magda: Cože? Tak nevím, jestli se mám urazit nebo dál vyptávat, o co jde.

Ali: Můžeš zkusit to druhý, i když poradit nám asi nemůžete ani jeden vzhledem k vaší barvě pleti.

Tim: Co to kecáte? O co jde?

Ali: Zrovna jsme se společně naštvávali na to, že na nás lidi na ulici tak jako různě pokřikujou, mluví anglicky, ptají se, odkud to jsme a tak. No a to jen proto, že jsme hnědý až černý, dle aktuálního lomu světla a nálady kolemjdoucích.


A jedeme dál
 
 
 
See this page in English